- Štítky blogu
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Něco málo z historie vyšívání
Stručná historie vyšívání :-)
Výšivky a nášivky jsou v dnešní době čím dál oblíbenější a představují určitou ozdobu, která může zásadně změnit charakter oblečení, na němž je umístěna. Může vyjádřit náš styl. Nabízí člověku možnost upravit vzhled nebo parametry zvoleného oblečení dle svých představ a tím vytvářet originalitu, kterou se budete odlišovat.
Ačkoli se může zdát, že výšivky jsou trendem posledních desetiletí, není to pravda. Nahlédněte s námi krátce do historie výšivek i jejich zpracování.
Archeologické nálezy potvrzují minimálně to, že lidé vyšívali ve starověkém Egyptě a v Indii. Evropané v této oblasti poněkud zaostávali, takže nejstarší dochovaná výšivka pochází z 11. století a jde o proslulou tapisérii z francouzského Bayeux.
Od 12. století se techniky ručního vyšívání a krumplování objevují i u nás. V klášterech, měšťanských domech a zejména u dvora se rozšířilo tzv. bílé vyšívání, a to nejen na církevních textiliích, ale i na osobním prádle, kapesnících, ubrusech a přehozech. Samozřejmě, napřed se vyšívalo ručně. Typické bylo vyšívání monogramů, například na ložní prádlo, což možná pamatují ještě naše babičky, když si připravovaly výbavu.
Strojní vyšívání
Jak už to bývá, lidé si chtějí vše usnadňovat. Chtějí jednoduchou a rychlou výrobu. Proto vzniká první vyšívací stroj vynalezený v první polovině 19. století. Zrychlil práci na tehdejších zakázkách, ale pomalu odsouval ruční výšivku do pozadí.
Vůbec první vyšívací stroj byl vyvinut v roce 1829 ve Francii. Vyšívání od té doby dostalo nový rozměr. Předně se vyhotovení výšivky zrychlilo a zpřesnilo. Například současné vyšívací stroje, které využívají různých programů a jsou řízené počítačem, vyhotoví až 1 500 stehů za minutu.
Jako první byly typické jedno jehlové vyšívací stroje, které celkem autenticky napodobují ruční vyšívání, a to i při výrobě. Rozdíl je pouze v tom, že podkladová tkanina se pohybuje různými směry, ale jehla je vpichována stále kolmo. Moderní vyšívací stroje jsou vybaveny více jehlami, takže se výroba zrychluje, protože není nutné například čekat na výměnu barvy vyšívací příze. Moderní vyšívací stroje také mohou vyrábět výšivky různými, často složitými, technologiemi a dosáhnout tak požadovaného efektu, vysoké kvality a dlouhé životnosti. Nesmíme zapomínat, že existuje mnoho domácích vyšívacích strojů, ale ty se nemůžou kvalitou i životností vyrovnat průmyslovým vyšívacím strojům.
Vyšívací techniky
Ruční vyšívání vyžaduje mnoho trpělivosti a pozornosti, a přesto je velmi oblíbené u žen všech generací.
Křížkový steh: Nejjednodušší technika, dva stehy se překřižují pod úhlem 90° (odvozené druhy: gobelínový, tkací steh aj.) Vyšívání křížkovým stehem je velmi populární, má působivý výsledek a je i trochu tolerantní k jemným nepřesnostem. Všichni známe ze školy :-)
Dnes je celá řada různých typů a druhů výšivek. Nejčastěji se vyšívají například loga společností na trička, pracovní oblečení, kšiltovky nebo jiné oblečení. Výšivky lze použít také na technických textiliích. Hlavním cílem je v tomto případě zlepšení mechanických vlastností textilií. Pro kvalitní provedení výšivky jsou důležité vyšívací stroje a vyšívací programy, které zaručují přesnou výšivku a přesně takovou Vám nabízíme :-)